Winners of the 20th Anniversary Poetry Awards
5/31/2018 • 5 years ago
The information on this page may be outdated as it was published 5 years ago.
The Cambridge Public Library and the Cambridge Tree Project Announce the Winners of the 20th Anniversary Poetry Contest.
Winning poets will received their awards at a ceremony and reading on Wednesday, May 30, at 6:00 p.m. in the Lecture Hall at the Main Library.
Download the full list of poems here.
Colle Etcitty, First Place (tie), Kindergarten, The Train Clickety-Clacks…
Ella Sykes-Finkelstein, First Place (tie), Kindergarten, Unicorns
Myles Esteves, Second Place, Kindergarten, I climb up a tree…
Adele Umeki, First Place (tie), First Grade, My Imagination
Apple Sussman, First Place (tie), First Grade, The Clouds
Nelia Magni, First Place (tie), First Grade, Excited!
Iziah Knight, Second Place (tie), First Grade, The Baby
Julian Karl Shabry-Lichter, Second Place (tie), First Grade, The Night Before
Koto Tanie, Second Place (tie), First Grade, Love
Maggie Winefred Green, Third Place (tie), First Grade, Science
Nicholas Kisich, Third Place (tie), First Grade, Scary
Tianna Wilkin-Ruiz, Third Place (tie), First Grade, El cielo/The Sky
Georgia Lee, Honorable Mention, First Grade, Cat Pat
Henry Altenbach, Honorable Mention, First Grade, Pigs
Victoria Wilson, Honorable Mention, First Grade, Feet
Abigail Fisher-Seufert, First Place (tie), Second Grade, Beyond
Isaa, Goodman, First Place (tie), Second Grade, Leaving
Lucia De Icaza, First Place (tie), Second Grade, red flower
Emily Yakoobian, Second Place (tie), Second Grade, The Two Trees
Noah Eastley, Second Place (tie), Second Grade, Orchestra
Xavi Agnew, Second Place (tie), Second Grade, Alone
Benjamin Scott, Third Place (tie), Second Grade, House Sparrow
Emmett Correia, Third Place (tie), Second Grade, Trees
Amar Abreu Honorable Mention, Second Grade, The Sun
Joudia Ouassaidi, Honorable Mention, Second Grade, WOW
Arsema Getachew, First Place (tie), Third Grade, Justice
Bahaar Reinhardt, First Place (tie), Third Grade, Fall
Harmony Devoe, First Place (tie), Third Grade, Zebra
Charlie N. Marshall, Second Place (tie), Third Grade, Melancholy World
Tyler Jarvis, Second Place (tie), Third Grade, Flowers
Caleb Frehywot, Third Place (tie), Third Grade, Untitled, "moonlight stars bright…"
Judy Sohl, Third Place (tie), Third Grade, Untitled "boom screech…"
Aniket Srivastava, First Place (tie), Fourth Grade, What Is White?
Keianna McGruder-Civil, First Place (tie), Fourth Grade, It Is All About Race
Aroon Kang, Second Place (tie), Fourth Grade, Period
Sorelle Curis-Chiang, Second Place (tie), Fourth Grade, Wishing Tree
Stella Grace Murphy, Second Place (tie), Fourth Grade, Him
Dante Randall, Third Place (tie), Fourth Grade, Elements Save the Day
Erin Campbell, Third Place (tie), Fourth Grade, Sadness
Kamari Martin, Third Place (tie), Fourth Grade, My Mom
Cam Firouzbakht, Honorable Mention, Fourth Grade, A Seed with Green Specs
Kamari Tyler, Honorable Mention, Fourth Grade, Walking to a Farm on a Windy Day
Nik Malaviya, Honorable Mention, Fourth Grade, Stand Up Tall
Ella Ogden, First Place (tie), Fifth Grade, To Be a Tree
Farai Sundai, First Place (tie), Fifth Grade, Step Up!
Quinn Farmer, First Place (tie), Fifth Grade, How I Draw
Ayaulym Wolfe, Second Place (tie), Fifth Grade, I Stand
Celia Walsh, Second Place (tie), Fifth Grade, 42
Stella Piper Sugiura, Second Place (tie), Fifth Grade, Sunny Day
Peyson Bilimoria, Third Place (tie), Fifth Grade, Love of India
Taya Thoms, Third Place (tie), Fifth Grade, We Need Peace
Margot Kelsey, Honorable Mention, Fifth Grade, Korb Lake
Mili Medwed, Honorable Mention, Fifth Grade, Willow
Naseem Anjaria, Honorable Mention, Fifth Grade, Obama
Sofia Galvao, First Place, Sixth Grade, Invisible
Ana Cardona-Izquiel, Second Place (tie), Sixth Grade, Oda al cofre de Amina/Ode to Amina's Box
Jack Ramde, Second Place (tie), Sixth Grade, Ode to Thomas Sankara
James Foleno, Third Place (tie), Sixth Grade, The Storm
Leilani Rivers-Rivera, Third Place (tie), Sixth Grade, Grandpa's Tree
Nairobi Cepeda Fajardo, Honorable Mention, Sixth Grade, Untitled "a tree is like hope"
Hugh Koschwanez, First Place (tie), Seventh Grade, Bloqueo de escritor/Writer's Block
Luna Valayannopoulis-Akrivou, First Place (tie), Seventh Grade, What Is Poetry?
Analia Fister, Second Place (tie), Seventh Grade, Stay Close to Me
Esmee Decola, Second Place (tie), Seventh Grade, Independencia/Independence
Jackson Phelps, Second Place (tie), Seventh Grade, Living Double
Natasha Butler-Rahman, Third Place, Seventh Grade, Citas de mi Abuela/My Grandmother's Quotes
Aléx Monteiro Leith, First Place, Eighth Grade, El Árbol Americano/America Tree
Christopher Gould, Second Place (tie), Eighth Grade, En el oscuro profundo/Deep in the Darkness
Emmie Knippen, Third Place, Eighth Grade, Untitled, "don't worry about me…"
Bennett Himmel, Honorable Mention, Eighth Grade, That's How It Goes